خطوط هوایی

چندین فاکتور برای مشخص نمودن بزرگترین شرکت‌های حمل و نقل هوایی و هواپیمایی جهان، وجود

دارد، که استانداردترین آنها؛ تعداد انتقال مسافر (تعداد مسافران در طول یک سال مالی)، میزان درآمد (درآمد سالیانه)، اندازه ناوگان (شمار هواپیماها)، میزان بار جابجا شده (وزن بارها) و تعداد مقصدها (مقصد: پروازهای مستقیم روزانه از فرودگاه خانگی) می باشد.

خطوط مهم حمل و نقل هوایی:

 

 فدکس اکسپرس” FedEx Expres ”                                          

شرکت هواپیماییباری آمریکایی است، که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت فدرال اکسپرس، مدیریت بخش ترابری هوایی این شرکت را برعهده دارد. شرکت فدکس اکسپرس در سال ۱۹۷۱ توسط فردریک اسمیت تاسیس شد و در حال حاضر روزانه عملیات انتقال بار و بسته‌های پستی را، از ۱۲ فرودگاه مرکزی، به ۳۷۵ مقصد در سراسر جهان انجام می‌دهد .فدکس اکسپرس هم‌اکنون بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی باربری جهان، بر پایه میزان حمل بار، شناخته می‌شود، همچنین با در اختیار داشتن ۶۴۹ فروند هواپیمای باری، از نظر اندازه ناوگان در رتبه چهارم از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی باری قرار دارد دفتر مرکزی این شرکت درفرودگاه بین‌المللی ممفیس، در شهر ممفیس، تنسی، ایالات متحده آمریکا مستقر می‌باشد.

 

امارات اسکای کارگو  ” Emirates SkyCargo”

امارات اسکای کارگو نام شرکت هوایی باربری امارات است که به حمل بار به اقصی نقاط جان مشغول است. امارات اسکای کارگو پروازهای منظم روزانه ای را از دبی به خاورمیانه،خاور دوز،اروپا،آفریقا،شبه قاره هند،جنوب شرق آسیا و آمریکای شمالی را به صورت منظم انجام می دهد. ۳ فروند هواپیمای ایرباس در ناوگان باری شرکت امارات اسکای کارگو قرار دارند و ۱۵ فوند بویینگ ۷۷۷اف و ۱۰ فروند بویینگ ۷۴۷-۸اف در دست سفارش دارد.

 

یوپی‌اس ایرلاینز   “UPS Airlines “

شرکت هواپیمایی باری آمریکایی است، که در سال ۱۹۸۸ توسط یونایتد پارسل سرویستاسیس شد و در حال حاضر به‌عنوان شرکت تابعه یوپی‌اس، روزانه به ۷۲۷ مقصد در سرتاسر جهان، پروازهای مستقیم دارد و بسته‌های پستی را جابجا می‌نماید.

دفتر مرکزی شرکت یوپی‌اس ایرلاینز در شهر لوییویل، کنتاکی قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی لوئیویل، فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودنگ، فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ، فرودگاه بین‌المللی فیلادلفیا، فرودگاه بین‌المللی انتاریو، فرودگاه بین‌المللی دالاس-فورت ورث، فرودگاه بین‌المللی شیکاگو راکفرد، فرودگاه شهرستان کلمبیا، فرودگاه بین‌المللی میامی، فرودگاه کلن بن و فرودگاه بین‌المللی جان سی. منرو همیلتن، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. شرکت یوپی‌اس ایرلاینز در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۱۲۴ فروند هواپیمای باری می‌باشد.

 

کاتای پسیفیک” Cathay Pacific”

شرکت هواپیمایی حامل پرچم هنگ کنگی است، که از سال ۲۰۱۱ از سوی یاتا به‌عنوان سومین شرکت هواپیمایی جهان بر پایه میزان ارزش بازار سرمایه شناخته می‌شود، همچنین از سال ۲۰۱۰ نیز بزرگترین شرکت حمل‌ونقل هوایی جهان به‌شمار می‌آید. شرکت کاتای پسیفیک در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۱۹۴۶ توسط روی سی. فارل آمریکایی و سیدنی دی کانتزو استرالیایی راه‌اندازی شد و در حال حاضر روزانه به ۱۶۸ مقصد که در ۴۲ کشور پراکنده می‌باشند، پروازهای مستقیم دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۷ میلیون مسافر و بالغ بر ۱٫۸ میلیون بسته پستی را منتقل نموده‌است دفتر مرکزی این شرکت در هنگ کنگ قرار دارد و از فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ به‌عنوان قطب شرکت هواپیمایی خود استفاده می‌نماید. بزرگترین سهام‌داران کاتای پسیفیک شرکت‌های سوایر گروپ و ایر چاینا می‌باشند. شرکت کاتای پسیفیک در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۱۳۸ فروند هواپیمای مسافربری و باربری می‌باشد.

 

هواپیمایی ک ل م”KLM ”                                                                                                      

هواپیمایی ک ل م ، بزرگترین شرکت هواپیمایی هلنداست، که به‌عنوان شرکت حامل پرچم در کشور هلند فعالیت می‌نماید. شرکت هواپیمایی ک ل م در سال ۱۹۱۹ راه‌اندازی شد و در حال حاضر ۱۴۵ شهر را در کشورهای مختلف تحت پوشش قرار داده و به‌عنوان یکی از ۲۰ شرکت بزرگ هواپیمایی جهان، شناخته می‌شود.

 

کورین ایر” Korean Air ”                                                                                                      

هواپیمایی کره، بزرگترین شرکت هواپیمایی کره‌ای است، که به‌عنوان شرکت حامل پرچم در کشور کره جنوبی فعالیت می‌نماید. شرکت هواپیمایی کره در سال ۱۹۴۶ راه‌اندازی شد و در حال حاضر ۱۳۰ شهر را در ۴۵ کشور تحت پوشش قرار داده و به‌عنوان یکی از ۲۰ شرکت بزرگ هواپیمایی جهان، شناخته می‌شود.

 

لوفت‌هانزا کارگو” Lufthansa Cargo”

لوفت‌هانزا کارگوشرکت هواپیمایی باری آلمانی است، که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و در حال حاضر به‌عنوان بخش باربری و زیرمجموعه‌ای از گروه لوفت‌هانزا، روزانه به ۵۷ مقصد، در قاره آمریکا، آسیا، اروپا و آفریقا، پروازهای مستقیم دارد. دفتر مرکزی شرکت لوفت‌هانزا کارگو در شهر فرانکفورت، آلمان قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت، فرودگاه بین‌المللی راجیو گاندی، فرودگاه یملیانو و فرودگاه تولمچوا، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. شرکت لوفت‌هانزا کارگو در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۱۲۴ فروند هواپیمای باری می‌باشد.

 

سنگاپور ایرلاینز کارگو  Singapore Airlines Cargo ”                                                                

سنگاپور ایر لاینز کارگو یک شرکت حمل و نقل هوایی و باری با کد یاتا SQ است که در تاریخ ۲۰۰۱ میلادی تأسیس شده‌است.

دفتر مرکزی سنگاپور ایرلاینز کارگو در سنگاپور واقع شده‌است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه چانگی سنگاپور قرار دارد و به ۲۴ مقصد، پرواز مستقیم انجام می‌دهد.

 

هواپیمایی قطر”Qatar Airways ”         

هواپیمایی قطرشرکت هواپیمایی  و حمل و نقل هوایی حامل پرچم قطر است، که از ماه اکتبر ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه وان‌ورلد به‌حساب می‌آید شرکت هواپیمایی قطر در سال ۱۹۹۳ راه‌اندازی شد و در حال حاضر روزانه به بیش از ۱۵۰ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، اروپا، خاور دور، آسیای جنوبی، خاورمیانه، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه پروازهای مستقیم دارد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر دوحه، قطر قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی حمد، قطب این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آید.

 

کارگولوکس ” Cargolux”

کارگولوکس،شرکت هواپیمایی و حمل و نقل هوایی لوکزامبورگی است، که در سال ۱۹۷۰ توسط شرکت لوکزایر تاسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۶۴ مقصد، در آسیا، آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی پروازهای مستقیم دارد. دفتر مرکزی شرکت کارگولوکس در شهر سندوایلر، لوکزامبورگ قرار دارد و فرودگاه لوگزامبورگ – فیندل، قطب این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آید. شرکت کارگولوکس در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۲۰ فروند هواپیمای باری می‌باشد.

 

چاینا کارگو ایرلاینز ” China Airlines”

چاینا کارگو ایرلاینزیک شرکت هواپیمایی با کد یاتا CK است که در تاریخ ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی چاینا کارگو ایرلاینز در شانگهای، جمهوری خلق چین واقع شده‌است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین‌المللی شانگهای هنگقیو قرار دارد و به ۲۰ مقصد، پرواز مستقیم انجام می‌دهد.

 

ترکیش ایرلاینز  ” Turkish Airlines”

ترکیش ایرلاینز، شرکت هواپیماییو حمل و نقل هوایی حامل پرچم ترکیه است که در سال ۱۹۳۳ به دستور مصطفی کمال آتاتورکتأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۳۰۰ مقصد، در اروپا، آسیا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۴٫۷ میلیون مسافر را جابجا کرده است. دفتر مرکزی شرکت ترکیش ایرلاینز در شهر استانبول قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی آتاترک و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. ترکیش ایرلاینز هم اکنون ۳۳۳ هواپیمای عملیاتی دارد و حدود ۱۸۰ فروند هواپیمای دیگر نیز در دست سفارش دارد.

 

ایران ایر کارگو  “Iran Air”

ایران ایر شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است که در ایران از ابتدای تأسیس با نام هُما(هواپیمایی ملی ایران) شناخته می‌شود. ایران‌ایر که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های حمل و نقل هوایی فعال در خاورمیانه است هم اکنون به بیش از ۴۰ مقصد داخلی و بین‌المللی پرواز انجام می‌دهد. ایران ایر کارگو که در حال حاضر تنها شرکت زیرمجموعهٔ ایران ایر محسوب می‌شود با ناوگانی متشکل از سه فروند هواپیما وظیفه حمل و نقل بار را برای هُما بر عهده دارد. از میان سه فروند هواپیمای ناوگان این شرکت که همگی فرسوده و دارای عمر بالایی هستند هم اکنون تنها یک فروند بوئینگ ۷۴۷–۲۰۰اف فعال و عملیاتی است.

 

ایر ایتالیا “Air Italy”

ایر ایتالیا  یک شرکت  حمل و نقل هوایی  با کد یاتا I9 است که در تاریخ ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی ایر ایتالیا در گالاراته، ایتالیا واقع شده‌است.

 

هواپیمایی قشم ” Qeshm Airlines”

شرکت هواپیمایی قشم علاوه بر انجام پروازهای داخلی، عتبات عالیات و دمشق، پروازهای خارجی به مقاصد دبی، شارجه، راس الخیمه، منامة بحرین را برقرار نموده‌است. علاوه بر جابجایی مسافرین، این شرکت با در اختیار داشتن ۲ فروند هواپیمای ایلوشین ۷۶ باری حمل بار تا ظرفیت ۵۰ تن را در مسیرهای مختلف از جمله تهران- شانگهای، تهران- استانبول، تهران- کابل، تهران-دبی و تهران-اسلام-آباد را عهده‌دار بوده‌است. شرکت هواپیمایی قشم ایر در آذرماه ۱۳۹۶ به یک شرکت ایرلاین ایرانی واگذار شد.

 

هواپیمایی آسمان” Aseman Airlines  ”                                                                                        

شرکت حمل و نقل هوایی آسمان یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایران است که در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت. یکی از خدماتی که در شرکت هواپیمایی آسمان ارائه می‌شود حمل و نقل بارهای غیر همراه (فریت) می‌باشد این سرویس مهم شرکت‌ هوایی آسمان در دو بخش داخلی و خارجی قابل ارائه می‌باشد.

حمل و نقل هوایی


 خدمات حمل و نقل بین المللی زمینی ، دریایی و هوایی ویرا ساحل پارس

ویرا ساحل پارس